Jant Nedir? | Kaç Çeşit Jant Vardır | Aşıroğlu Lastik Servisi

Jant

Jant Nedir?

Aracın hareket edebilmesini sağlayan jant, araba hareket aksamlarının en önemli bir parçasıdır. Aracın sürüş performansı üzerinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Araçların aks sistemine bağlı olan yerde bulunur. Aracın yolla temasının sağlandığı bölümdür. Önemli özelliklerinden dolayı jant seçimi yaparken estetik görünümünden ziyade aracınızın performansını ve güvenliğini göz önüne alarak jant almanız daha doğru bir karar olacaktır.

Araca jant seçimi yaparken bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır;

 

 

 

Aplikasyon Uygunluk Tablosuna Göre Jant Seçimi

Alınacak olan jant aplikasyon uygunluk tablosuna göre araca uygun olmalıdır. Araçta kullanılan lastiğin jant için uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Jant seçiminin yanlış olması aracın; azami hızı, fren yapma mesafesi, yakıt sarfiyatı ve rot balans ayarı üzerinde birtakım olumsuz durumlara neden olacağı unutulmamalıdır.

Jant Ölçülerinin Uygunluğu

Araca seçilen jantın ölçüleri arabanın motor gücü, büyüklüğü ve ağırlığı esas alınarak yapılmalıdır. Yüksek motor gücüne sahip araçlar için çekiş çok önemlidir. Bundan dolayı lastik yüzünün genişliğine uygun jant seçimi yapılmalıdır.

Çok Parçalı Jantlar

İki ya da birden fazla parçadan oluşan jantlar daha avantajlıdır. Jantlar çok parçalı olduğu zaman onların tamiri de mümkündür. Herhangi bir darbe ya da çarpma sonucu hasar gören parça değiştirilebilir. Ayrıca çok parçalı jantlar her araç modelinde kullanılabilir. Jant üretiminde kullanılan malzeme türü de aracın sürüş performans ve dayanıklılığı üzerinde etkili olan bir başka unsurdur.

 

İhtiyacınıza uygun jantlar için hemen iletişime geçebilirsiniz 0552 711 0724 

Blog Yazılarımız

Sorunuz mu var?

Jant Nedir? Kaç Çeşir Jant Vardır? 

%15 JANT LASTİKTE İNDİRİM KAZANMAK İÇİN Bültene ABone olun!